Penzion má ideální polohu pro milovníky vycházek a cyklistických tras v krásném prostředí okolo Plzně.

Našim hostům nabízíme
ubytování
restauraci
bazén
posilovnu
saunu
bowling
šipky
tenisové kurty
hřiště
Česky English Deutsch

Tipy na výlet

Okolí Merklína je jako stvořené pro nejrůznější výlety. A to jak pěší, tak především výlety na kole. Níže představujeme ty nejzajímavější výlety, které můžete při ubytování v Penzionu Merklín podniknout. 

Hrad Švihov - 13 km

BurgSvihov.jpgŠvihov je gotický vodní hrad nacházející se ve městě Švihov v okrese Klatovy. Zakladatelem hradu, který je poprvé zmiňován v roce 1375, byl rod pánů z Rýzmberka ze Skály. Během husitských válek byl obléhán husitským vojskem a jeho posádka se vzdala až po vypuštění hradních příkopů.[3] V letech 1480–1489 na příkaz tehdejšího majitele panství Půty Švihovského z Rýzmberka nákladně přestavěn ve slohu pozdní gotiky. V dostavbě opevnění po jeho smrti pokračovali jeho synové, kteří si na stavbu pozvali známého architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v roce 1548 převzali Kavkové z Říčan, jejich špatné hospodaření je ale již v roce 1598 donutilo hrad prodat rodu Černínů z Chudenic. Poté přišla třicetiletá válka. Hrad tehdy bezúspěšně obléhala švédská vojska.

Hrad je chráněn jako národní kulturní památka ČR. Dnes je hrad pod správou Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Přístupné jsou dva prohlídkové okruhy: vlastní hrad a hradní kuchyně. Prohlídka trvá 60, resp. 50 minut. Základní vstupné do hradu činí 100 Kč. Hrad je také využíván jako středisko kultury. Pořádají se zde svatby, výstavy, plesy nebo koncerty. Je oblíbený také filmaři. V roce 1973 se zde např. natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.


Rozhledna Křížový vrch - 14 km

Křížový_vrch.jpgKřížový vrch (dříve též Vrabina) je kopec o nadmořské výšce 487 m nalézající se nedaleko Stoda a Chotěšova v okrese Plzeň-jih. Původně poutní místo s kostelíkem sv. Kříže přestavěným na rozhlednu, která je otevřená v turistické sezóně. Přes vrch vede naučná stezka Příroda a lidé a dvě turisticky značené trasy. 

Na Křížový vrch se lze dostat po turistických značkách ze Stoda po červené a z Chotěšova po zelené. Dále sem vedou i dvě naučné stezky. Rozhledna je otevřena od dubna do října každou sobotu, neděli a o svátcích od 10:00 – 17:00.


Zámek Kozel - 36 km

Šťáhlavy_zamek_Kozel_1.jpgKozel je klasicistní lovecký zámek v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-město. Leží asi 15 km jihovýchodně od města Plzeň a 2 km od obce Šťáhlavy.

Zámek byl postaven na konci 18. století pod vedením stavitele Václava Haberditze pro stavebníka Jana Vojtěcha Černína. Jedná se o přízemní čtyřkřídlou budovu kolem vnitřního obdélníkového nádvoří. Tato stavba byla podle návrhu Ignáce Palliardiho doplněna o kapli, jízdárnu, lokajnu a konírnu. Na výzdobě interiéru se významně podílel pražský malíř Antonín Tuvora, který technikou al secco vyzdobil plochy stěn většiny místností. Zámek leží v rozsáhlém zámeckém parku.


Hrad Radyně - 32 km

Radyne_uvnitr.jpgRadyně (též Karlskrone, Karlshut, Kugelweit) je hradní zřícenina, která stojí na vrchu Radyně (569 m n. m.) mezi Plzní a Starým Plzencem v západních Čechách. Královský hrad byl postaven před rokem 1361 během vlády Karla IV. Původní německé jméno Karlskrone se neujalo, a hrad byl již krátce po svém založení nazýván podle kopce na němž stojí. Hrad během staletí mnohokrát změnil svého majitele. V roce 1920 ho od Adolfa Arnošta z Valdštejna koupil Starý Plzenec a do roku 1928 proběhla velká oprava hradu. Počátkem 50. let 20. století se stal hrad majetkem státu a následně byl na hradní čtverhranné věži vybudován převaděč televizního signálu. V 70. letech 20. století proběhla další rozsáhlá opravu hradu a pod hradem byla vybudována restaurace s parkovištěm. Od 90. let je hrad opět majetkem města Starý Plzenec. Z někdejšího královského hradu dnes stojí obvodové zdi paláce s oběma věžemi. Hranolová věž je zastřešena a byla upravena na rozhlednu. Je na ní umístěn vysílač Českých radiokomunikací. Z ostatních částí hradu se dochovaly dvě hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop.


Město Plzeň - 28 km

Autor: Michal Ritter – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21514699

Plzeň (v němčině a dalších jazycích Pilsen) je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Žije zde zhruba 170 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v republice a druhým největším v Čechách. Plzeň je známá jako průmyslové a pivovarnické město. V rozsáhlých továrních halách bývalé Škodovky se vyrábějí dopravní prostředky a průmyslové stroje, na druhé straně krajské metropole se pak vaří známá piva Prazdroj a Gambrinus. Spodně kvašený světlý ležák se označuje jako pivo plzeňského typu, celosvětově pak jako Pilsner nebo Pils, podle německého jména města Pilsen. Plzeň má i podstatný kulturní význam. Nacházejí se tu početné kulturní domy a divadla. Ve městě sídlí také biskupství plzeňské diecéze. Vysoké školství zastupují Západočeská univerzita a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Současné historické jádro města má pravidelnou síť ulic s obdélníkovým náměstím Republiky uprostřed (139 × 193 m), jemuž vévodí katedrála sv. Bartoloměje, budovaná od roku 1290.


Zámek a hrad Horšovský Týn - 20 km

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/Horsovsky_Tyn_zamek.jpg

Státní hrad a zámek Horšovský Týn stojí v historickém centru města Horšovský Týn. Ze severní a západní části je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem v přírodně krajinářském slohu. Na severní a východní straně jsou hradní příkopy. Hrad a zámek zčásti stojí na skalnatém ostrohu, pod hradem se nachází rozsáhlé historické sklepení vytesané ve skále. Památka je ve správě Národního památkového ústavu a je přístupná veřejnosti.

Do areálu patří nejen hlavní zámecká budova, ale i budova purkrabského paláce a téměř čtyřiceti hektarový přírodně krajinářský park s Glorietem, Loretánskou kaplí a Vdovským domem. Dnes se zámek řadí k nejvíce zpřístupněným památkovým objektům u nás: v hlavní sezóně nabízí návštěvníkům šest návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes 5 hodin.


Klášter Chotěšov - 14 km

Klášter Chotěšov

V roce 2003 zařadila americká nadace World Monuments Fund (WMF), zabývající se ochranou světového kulturního dědictví, klášter Chotěšov mezi 100 nejohroženějších památek světa. Klášter, který je podle nadace "v ubohém stavu kvůli nedostatku údržby", se tak ocitnul na seznamu vedle takových památek, jako je Velká čínská zeď, Traianův přístav u Říma, asyrské paláce v Ninive a Nimrudu.

V klášteře jsou komentované prohlídky od 8. května do 28. září každou neděli ve 14,00 a v 16,00 hodin. Na jiný termín je možné objednat prohlídku individuálně na tel. č. 602 401 200 pro skupinu od pěti osob. Plné vstupné 60 Kč, zlevněné (dětské, senior) vstupné 30 Kč. V klášteře se konají také akce, například každou první sobotu v srpnu se koná největší akce v prostorách kláštera - Večer pro klášter Chotěšov

 

Zdroj: cs.wikipedia.org, vecerproklaster.cz